WHM & Cpanel Alternatifleri – Ücretsiz

Merhaba arkadaşlar web hosting yönetimi için server üzerine kurulan sistemler arasında en popüleri olan WHM & Cpanel yazılımı bildiğiniz üzere ücretli bu makalede cPanel ve Whm(Web Host Manager) alernatifi ücretsiz yazılımlardan bahsedeceğim.

Makale Başlıkları

1. CentOS Web Panel

cwp admin 3 - WHM & Cpanel Alternatifleri - Ücretsiz

Benim şahsi görüşüm ve en beğendiğim cPanel’e en iyi ücretsiz alternatif kesinlikle CWP.

Apache web sunucularını, güvenlik duvarlarını, MySQL veritabanlarını, SSL sertifikalarını, Nginx ters proxy’sini, kendi kendine barındırılan e-postayı ve çok daha fazlasını dağıtmak ve yönetmek için CWP biçilmiş kaftan. Ayrıca, hizmetleri izleyerek kullanıcıları yönetebilir, yedeklemeler dağıtabilir ve sisteminizin sağlığıyla ilgili analizleri tutabilirsiniz.

CentOS Web Panel’in benzersiz bir özelliği, önemli yapılandırma dosyalarını tarayan ve siz (veya panelin kendisinde) bir hata yapmanız durumunda otomatik olarak düzeltmeye çalışan Otomatik Düzelticisi’ olmasıdır .

Uyarı: CentOS Web Panel yalnızca resmi olarak CentOS’ta desteklenir; Debian / Ubuntu işletim sistemi kullanıyorsanız diğer seçeneklere bakın.

2. Webmin

webmin 1024x627 - WHM & Cpanel Alternatifleri - Ücretsiz

Webmin, en zengin özelliklere sahip cPanel alternatifidir ama arayüz bakımından biraz zayıf kalmaka kullanacaksanız farklı bir tema kullanmanızı tavsiye ederim

cPanel ile yapabileceğiniz her şeyi yapabilirsiniz, ancak tamamen ücretsizdir. Yerleşik modüller ile yapılandırma dosyalarını yedekleyebilir, Apache web sunucularını ayarlayabilir ve yapılandırabilir, bant genişliğini izleyebilir, fail2ban’ı yapılandırabilir, iptables güvenlik duvarınızı oluşturabilir, kullanıcıları yönetebilir, cron işlerini ayarlayabilir, SSH bağlantılarınızı güvence altına alabilirsiniz ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Kullandığınız sistem fark etmez debian,ubuntu,centOS ve diğer sistemlere kurulum yapabilirsiniz. Github Sayfası

3. Ajenti

ajenti - WHM & Cpanel Alternatifleri - Ücretsiz

Duyarlı bir uzak terminal, güvenlik duvarları kurma, paketleri yükleme, kullanıcıları yönetme, kaynak kullanımını izleme ve daha fazlası..

Ajenti, büyük çaplı hizmet vermeyen ufak hizmetler için harika bir ücretsiz kontrol panelidir. 

Çekirdek proje açık kaynaklıdır ve GitHub’da bulunabilir .

4. Froxlor

froxlor - WHM & Cpanel Alternatifleri - Ücretsiz

Froxlor aslında Webmin’e nispeten biraz daha hafif bir kontrol panelidir.

“Deneyimli sunucu yöneticileri tarafından geliştirilen bu açık kaynaklı (GPL) kontrol paneli, platformunuzu yönetme konusunda size ciddi basitlik sunar.” Başlıca Özellikleri Let’s Encrypt kurulumu, PHP yapılandırması, MySQL yönetimi ve daha fazlasını içerir.

Froxlor, Şuanlık Debian kurulumları için bir .tar.gz’ye sahiptir. Sadece Debian resmi olarak destekleniyor, ancak biraz zaman harcayarak Ubuntu’ya yükleyebilirsiniz, Linux konusunda iyi bilginiz yoksa bence başka alternatiflere bakın. GitHub’da 

5. ISPConfig

ispconfig - WHM & Cpanel Alternatifleri - Ücretsiz

ISPConfig’in en benzersiz özelliği, tek bir kontrol panelinden birden çok sunucuyu yönetebilmesidir. Birden fazla sunucuyla çalışacak ve her birine aynı kontrol panelini kurmak zorunda kalmadan tümünde tutarlı bir deneyim istiyorsanız , ISPConfig hayatınızı kolaylaştıracak ücretsiz cPanel alternatifi olabilir.

ISPConfig ,cPanel’e güvenilir ve ücretsiz bir alternatif olduğu söyleniyor. ISPConfig’i, Webmin veya Ajenti gibi, Apache2 / nginx web sunucularını, posta sunucularını, DNS, yansıtma ve daha fazlasını yapılandırmak için kullanabilirsiniz.

ISPConfig, Debian, Ubuntu ve CentOS’ta çalışmaktadır hemen hemen her sistem için uygun hale getirilebilir. Kaynak kodu için GitLab deposu

Alternatif buldukça postu uplayacağım 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir