XAMPP Database Transfer

xampp database transfer

Xampp yazılımı zaman zaman bozulabiliyor yada bilgisayarınıza yüklenen yeni bir yazılım xampp’ı etkileyebiliyor ve haliyle xampp’ı yeniden kurmak genelde tüm sorunları çözüyor şimdi xampp’ı bilgisayarınızdan kaldırmadan önce veritabanlarını nasıl saklayacağımızı ve yeni kurduğumuz xampp yazılımına nasıl aktaracağımızı anlatacağım.

2 Farklı yedekleme yolu var;

1- phpymadmin üzerinden yedekleme

Eğer phpymadmin arayüzüne erişebiliyorsanız export/dışa aktar kısmından veritabanında bulunan tüm tablolarınızı dışarı aktarabilirsiniz. Sonrasında yeni kurduğunuz xampp yazılımından tekraradan mysql’i aktif edip phpmyadmin arayüzünde import/ içeri aktar işlemi ile elinizde ki veritabanlarını sisteme aynen aktarabilirsiniz.

2- Manuel yedekleme

phpymadmin,apache vs çalışmıyorsa ve veritabanlarınızı zarar görmeden almak istiyorsanız Öncelikle xampp’ın kurulu olduğu dizine gidin, Genelde konumu “C:\xampp” dizininde oluyor. Buradan /mysql klasörünü bulun bu klasörün içinde ki “/data” isimli klasörü masaüstüne yedekleyin. Daha sonra yeni kurulum yaptığınız xampp’da mysql klasörü içinde ki yeni oluşan /data klasörünü silip masaüstüne yedek aldığınız /data klasörünü olduğu gibi taşıyın sorun çözülecektir.

Arkadaşlar 2.Yöntem kesin çözümdür mysql/data klasörünü belirli aralıklarla yedek almanızı tavsiye ederim, projeleriniz yedekli olsun..

Problem yaşayanlar yorumlarda belirtebilir, yardımcı olabilirim 🙂

2 thoughts on “XAMPP Database Transfer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir