Ubuntu Tor Browser Kurulumu

Makale Başlıkları

Ubuntu Tor Browser Kurulumuubuntu tor browser kurulumu - Ubuntu Tor Browser Kurulumu

Tor Browser internette anonim olarak dolaşmak isteyenlerin, tercih ettiği bir tarayıcıdır, bağlanmak istediğiniz yere, tünel vasıtası ile bağlantı oluşturur, direk sizi bağlamaz. Burada bir nevi güvenlik önlemi alınmış olunuyor, tabi bu geliştirilebilir ve gizlilik oranı arttırılabilir, Ama her ne kadar gizlenseniz de tor ağıda çözülebilir bunu unutmayın.

Tor Browser ile Deep web arasında ki farka değnmeyi çok istiyorum yakında değinicem, çünkü birçok kişi tor browser ile surf yapmayı deep web’de dolaşmak olarak algılıyor, kısmi olarak belli bir kesimde gezinti sağlanabilse dahi sadece saf tor ile katmanlara erişim sağlanamaz. Biraz daha netleştirmek gerekirse, Deep Web denilen internetin en geniş kısmına, Saf bir şekilde tor browser ile tamamen erişemezsiniz. Nasıl olacağı konusunda gelirseniz, onun için anlatımlar yapacağım.

Ubuntuya nasıl tor browser kurulur ?

İlk olarak terminali açıp ilk komutumuzu girelim

sudo -s

Bu komut’u girdikten sonra biraz beklemelisiniz. Sizden kullandığınız makinenin şifresini girmenizi isteyecektir, ardından root kullanıcısına geçiş yapacaksınız. zaten fark edersiniz normalde;

makineadi@makineadi: şeklinde olan satır,  root@makineadi olarak değişir. Neyse artık root yetkisine sahibiz her istediğimizi yapabiliriz. Uzatmadan devam edelim sonraki kodumuza;

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/tor-browser

Enter’a basmanız istenecektir basın. Bu kod ile de tor browserı indireceğimiz adresi kullandığımız makineye eklemiş olduk.

Şimdi ufak bi güncelleme yapalım, bu kodu girin;

sudo apt-get update

ardından gelelim can alıcı noktaya 🙂 Şaka şaka çan filan almıyoz bu kodu girmeniz yeterli ;

sudo apt-get install tor-browser

Bu kodun ardından linux makineye tor browser yükleme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş bulunmaktasınız  Size Y/H diye bir şey sorabilir ona Y(yes) diyerek yüklemeye devam edebilirsiniz. Enter şeklinde de sorabilir hangisi çıkarsa onu yapın 70 mb filan inecek çok uzun sürmez 🙂     …. E peki nasıl kullanıcaz ???

– Ubuntu Tor Browser kullanımı

O kadar indirdik ettik gelelim nasıl başlatıp kullancağımıza, burada sizi çok yormayacağım, Direk ubuntu arama bölümüne tor yazıp çıkan soğan simgesine tıklayarak tor browserını açabilirsiniz.

Küçük bi pencere gelecektir.  Connect yazısına tıklamanız yeterli biraz bekleyin tor açılacaktır. Daha önce Firefox kullanan varsa zaten Tor’a alışmakta hiç sorun yaşamayacaktır 🙂

(–fix-missing)Hata Alanlar için

Genelde son kod yazıldıktan sonra hata alanlar olabiliyor,

sudo apt-get update --fix-missing

Komutunu girip tekrardan

sudo apt-get install tor-browser Bu komutu girin tor kurulacaktır.

Not: Başka bir hata alırsanız yazmayı unutmayın, tüm hataları çözmek için elimden geldiğince yardımcı olacağım 🙂

2 thoughts on “Ubuntu Tor Browser Kurulumu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir