Xampp Nedir ?

Makale Başlıkları

xampp nedir - Xampp Nedir ?Xampp Nedir ?

Xampp standart bir web sunucusunun verdiği hizmeti verebilen local’de çalışan bir web sunucu yazılımıdır diyebiliriz. İçerik olarak normal bir web sunucusu gibi Apache server , FTP , PHP gibi yazılımları bünyesinde barındırır. Genelde geliştiriciler tarafından çok tercih edilir, çünkü sadece size ait küçük bir labaratuvar düşünün orada kendinizi yada uygulamanızı geliştirip tüm testlerini tamamlayıp en son sanal dünyaya hazır hale getirip kullanıma online bir şekilde kullanıma sunabilirsiniz.

Xampp sadece local’de çalıştığı için online bir web sunucusu değildir. Bu yanlış anlaşılmasın sadece siz kullanabilirsiniz sizden başkası kullanamaz, yani sadece yerel adreste “127.0.0.1 / localhost” çalışabilir.

Neden Xampp ?

Herkes bu soruyu kendine göre cevaplayabilir ama herkes için ortak tercih edilme nedenleride vardır, Bunun en başında ücretsiz bir yazılım olmasıdır. Bir Geliştiricisiniz diyelim, haliyle bir developer’ın bir de çalışma alanına ihtiyacı var. Web yazılım ile uğraşan birçok kişi için Xampp veli nimet denilebilir, Sonuçta günümüzde hostingler nereden baksanız 50 TL üzerinde ve herkes de hosting için para vermek istemiyor Xampp bize bu gibi sıkıntılarda ışık tutuyor, Ayrıca tercih edilmesinin en büyük sebebi de normal bi web sunucusunun sunduğu özelliklerin neredeyse tamamını sunuyor olmasıdır. hepsini olmasada temel olarak gereken ihtiyaçları karışılıyor.

Xampp ile neler yapılabilir ?

Bu sorunun sizinde bildiğiniz gibi çok cevabı var, ama mantık olarak bakarsanız bir web sunucusunda neler yapabiliyorsanız hepsini bunda da gerçekleştirebiliyorsunuz.

Web sitesi, tema, script vs. oluşturabilir, varolan yazılımlar geliştirilebilir, Bu böyle uzar gider, kısacası her istediğinizi yapabilirsiniz.

Xampp İndirmek istiyorsanız ;

https://www.apachefriends.org/tr/index.html

Windows için xampp –> Windows Xampp İndir

Linux için xampp –> Linux Xampp İndir

Mac OS için xampp –> Mac Os Xampp İndir

Yukarıda verilen indirme linkleri orjinal sitesine aittir. Xampp’ı sisteminize kurmada sorun yaşarsanız, internette basit bir araştırma yaparak istediğiniz yardımcı verileri elde edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir