Burp Suite Professional

Penetrasyon Testlerinde kullanılan birçok vazgeçilmez araçlardan biriside Burp Suite aracıdır. Bu araç İstemci ile sunucu arasında çalışır, Kabaca istemci siz(Browser) oluyorsunuz, Burp Suite sizinle sunucu arasında ki gönderilen istek ve cevapların ayrıntılı bir şekilde incelenemesini sağlayan bir araçtır. Ancak bu aracın bazı özellikleri kısıtlı çünkü genel olarak birçok sistemde Free Edition olarak geliyor, Misal Kali Linux işletim sisteminde Burp Suite, Free olarak kullanıma sunulmuş şimdi bugün burada sizlere Burp Suit’in Full olarak Burp Suite Professional dosyasını vereceğim.

Burp Suite Professional ile free’de olmayan araçları ve özellikleri kullanabilirsiniz. Öncelikle Burp Suite Professionalı indirelim bilgisayarımıza;

Not: Bu yazıda sadece Linux’da kullanımını anlatacağım, Windows için Burp Suite Professional kurmak istiyorsanız bu dosyayı indirmeyiniz, Bu makale sadece Linux sistemler içindir.

–> Burp Suite Professional İndir

Dosyayı indirdiyseniz anlatıma başlayayım.

Öncelikle indirdiğiniz dosyayı kurmayacağız herhangi bir kurulum işlemi olmayacak dosya zaten tak çalıştır gibi hazır halde direk açıp kullanacağız. Öncelikle yukarıda ki linkten dosyayı indirdikten rardan çıkartıp klasör halinde masaüstüne atın.

Burp Suite Professional Kullanımı

Rardan çıkartıp masaüstüne attığınız klasöre girin içinde “Burp” adında bir klasör olacak onu açın, içinde 2 adet java dosyası var şimdi tek yapmanız gereken;

O java dosyalarının bulunduğu klasörde sağ tıklayıp Terminali(Uçbirim)’i açın. Terminali açtıktan sonra aşağıda ki kodu girerek Burp Suite’i Professional olarak kullanabilirsiniz.

java -jar BurpLoader.jar

Bu kodu girdikten sonra Burp Suite karşınızda Professional olarak açılmış olacak.

Buraya kadar herhangi bir sorun yaşarsanız, Yorum atabilirsiniz size yardımcı olurum.

Not : Sitemizden kodları kopyalayamazsınız Manuel bir şekilde el ile yazmalısınız.  Bu makale’de ki indirme ve kullanma anlatımında Kali Linux kullanılmıştır, bunun yanında diğer linux dağılımları içinde benzer şekilde Burp Suite Professional kullanılabilir.

Bir sonraki konuda görüşmek üzere Esen Kalın…

2 thoughts on “Burp Suite Professional

  1. çok kötü bir anlatım olmuş. ekran görüntüleri olması gerekiyordu. hiçbirşey anlaşılmıyor

    1. Bu Konu Burp Suite Professional Sürümü indirmesi için açılan bir konu. Kısa ve basit bir anlatım yapılmış, en kısa zamanda detaylı bir şekilde Burp Suite Nasıl Kullanılır başlıklı bir konu yayınlayıp, mail adresinden bildirim yaparım .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir