PHP ile Translate API

Google Translate ile geliştirilen php api yi inceleyeceğiz, Kullanımı ve kurulumu konusunda gerekli adımları geçelim.

Kurulum işlemlerine başlamadan önce projeyi anlatımında Xampp localhost üzerinde tüm işlemler sağlanacaktır, siz dilerseniz bunu sonradan sunucunuza kurabilir, kullanabilirsiniz.

İşlemlere başlamadan önce kurulum ile uğraşmadan hazır bir şekilde kullanmak isteyen arkadaşlar için projeyi canlı hale aldım, dilerseniz aşağıda ki bağlantı ve yönergeleri ile Hazır API’yi de kullanabilirsiniz.

Hazır API : http://translate.tetayazilim.com/api.php?s=tr&t=en&q=Merhaba+Dünya

Yukarıda ki demo linkinde GET metodu ile işlem sağlanmıştır “?s=” kısmında çeviri yapmak istediğiniz dilin kısa kodunu yazıyorsunuz, Ben “Merhaba Dünya” yazısını çevirtmek istediğim için “tr” yazdım, Yine link üzerinde bulunan “&t=” parametresi target=hedef dili temsil etmektedir, çevirisini yapmak istediğimiz dilin kodunu yazmak istiyoruz. Ben ingilizceye çevirmek istediğim için “en” yazdım. Son olarak “&q=” parametresinden sonra da çevirisi yapılacak metni yazabilirsiniz.

Şimdi sıfırdan nasıl kurulur bu adıma geçelim, Projenin github adresi buradan da detayları inceleyebilirsiniz.

Kurulum aşamasında Xampp Server üzerinde işlemlerimizi gerçekleştireceğiz. İşlem için gereksinimleri indirip kurmanız gerekmektedir.

Kurulacak Yazılımlar

Bu iki yazılıma da sahipseniz eğer, bilgisayarınızda Komut Sistemini (cmd) açıyorsunuz. sırasıyla aşağıda ki komutları komut satırına yazın.

cd Desktop 
mkdir translate
cd translate
composer require stichoza/google-translate-php

Bu kodların anlamını da açıklayalım kısaca, ilk komutumuz cmd’yi açınca bizi bulunduğumuz dizinden masaüstü dizinine taşır. İkinci komut “mkdir = make dir” anlamına gelmektedir, kısacası klasör oluşturma komutudur, bunu yazınca masaüstünde translate adında bir klasör oluşacaktır.

cd translate komutu ile de o klasörün içine girmiş oluyoruz.

Son komutumuz ile Composer yardımı ile projemiz yüklenmiş kurulmuş olacaktır. Komut sisteminin bir ekran görüntüsünü paylaşıyorum.

image 1 1024x560 - PHP ile Translate API

Bu işlemlerden sonra masaüstünde oluşan Translate klasörünü web server yazılımınızın Public dizinine taşıyın, Xampp programında bu klasörün adı htdocs – wampserver’da www olması gerekiyor diye biliyorum.

Akabinde web sunucunuzu çalıştırın tarayıcıya localhost yazıp, proje klasörünü tarayıcıda görüntüleyin

image 3 - PHP ile Translate API

bu adımdan sonra biraz kod yazacağız 🙂

Hangi kod editörünü kullandığınızı bilmiyorum ama bu işlemi notpad.exe’de bile yapabilirsiniz ben Sublime Text 3 Kullanıyorum. Öncelikle translate klasörümüzün içine ceviri.php diye bir dosya oluşturalım. aşağıda ki kodu direk yapıştırın. olduğu gibi çalışacaktır.

<?php 

	require 'vendor/autoload.php';
	use Stichoza\GoogleTranslate\GoogleTranslate;
	$tr = new GoogleTranslate();

    $tr->setSource('tr'); // Çeviri Yapılacak Metnin Dili - Boş bırakılırsa oto tespit yapılır.
    $tr->setTarget('en'); // Çeviri Yapılacak Dil Zorunlu
    $veri=$tr->translate('Bugün Hava Nasıl'); //İlgili Metin

    echo $veri;

?>

Bu şekilde rahatlıkla kullanabilirsiniz, arkadaşlar anlatımı çok ince ve detaylı yazmaya özen gösterdim, kod bilgisi olan arkadaşlar için biraz sıkıcı olabilir bu sebepten dolayı özür dilerim, Anlatımın kod bilgisi olmayan kişiler içinde bir nebze kolay kılmak için bu Üslupta hazırladım.

Çeviri Yazılımı hakkında detaylı bilgi ve diğer kullanım türleri için github sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sağlıklı Günler Dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir