PHP ile Sha1 Şifreleme

Makale Başlıkları

PHP ile Sha1 Şifreleme(Hash Oluşturma)

Bildiğiniz gibi PHP de birçok string fonksiyonları ve sayısal fonksiyonlar mevcut, genel olarak php kütüphanesinde yer alan bir sürü belki daha önce hiç duymadığınız fonksiyonlar bile var. Bunlardan şifreleme için kullanılan fonksiyonlardan biri olan Sha1 fonksiyonuna değinelim.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Sha1 oldukça güvenli değildir. deneme yanılma yoluyla veya gelişmiş sha1 dataları ile çözülebilir. Ama belirli bir doğruda ilerleyerek çözülebilecek bir yapısı yoktur. Md5 gibi. fazla uzatmadan nasıl kullanacağınıza geçelim.

Kullanım

Bir metin editörü açın;

İlk yapmanız gereken şey php taglarını açmak ve dosyayı kaydetmektir. Dosyayı dilediğiniz gibi kaydedebilirsiniz. Ben sha1.php olarak kaydettim. Şimdi gelelim  dosyamızda bulanacak kodlara;

<?php

sha1("veri");

?>

Şimdi burada <?php etiketinden sonra gelen sha1("veri"); kodu veri kelimesini şifreler, şimdi dosyanızın içine bu kodları yazıp sunucuda ya da local’de çalıştırdığınızda ekrana veri kelimesinin Sha1 halini basar. biz veri kelimesini şifreledik o yüzden ekrana

f7f61a8645b1b04b0fe1ded651eccf0541a070f1

bu şifreyi basar Bu şifre “veri” kelimesinin Sha1 ile şifrelenmiş halidir.

Online Sha1 Şifreleme ?

Aktif olarak internet üzerinden kullanabileceğiniz Sha1 oluşturucu ve Çözücüler vardır. Bunlardan bir kaçı da aşağıda verilmiştir. Kendiniz için farklı sitelerden de araştırma yapabilirsiniz.

Online Sha1 Oluşturucu 

Ve

Online Sha1 Çözücü

2 thoughts on “PHP ile Sha1 Şifreleme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir