PHP İnfo Nedir

Makale Başlıkları

PHP İnfo Nedir

phpinfo() fonksiyonu bizlere kullandığımız sunucu hakkında bilgi verir. Bu bilgiler arasında sunucuda çalışan mysql sürümü, sunucuda kurulu olan php sürümü , apache sürümü gibi birçok bilgi barınır.

Phpinfo fonksiyonunu kullanmak için çok fazla bir bilgiye ihtiyaç yok basit bir php sayfası oluşturup içine de phpinfo fonksiyonunu yazıp sunucunuza attığınız zaman çalıştırınca size sunucunuz hakkında tüm bilgileri verir. Kullanılan apache sürümü php sürümü gibi bunlara ek olarak mysql sürümünü ve sunucu da var olan fonksiyonların hangilerinin açık, hangilerinin kapalı olduğu hakkında bilgi verir.

phpinfo kullanımı

Herhangi bir metin editörünü açıp phpinfo.php adında yada herhangi bir isimde yeni bir php dosyası oluşturun oluşturduğunuz bu php dosyasının içine aşağıda ki kodu yazınız.

<?php phpinfo() ?>

Bu kodu oluşturduğunuz php dosyasının içine yazıp sunucunuza FTP yada herhangi bir dosya upload erişimi sağlayarak atın ve o dosyayı tarayıcı üzerinde çalıştırın. Karşınıza öğrenmek istediğiniz sunucu bilgileri gelecektir.

Hazır phpinfo fonksiyonu

Hiç uğraşmadan hazır olarak bir dosya oluşturdum bunu indirip sunucunuzda çalıştırarak mevcut sunucu bilgisini öğrenebilirsiniz.

Hazır phpinfo dosyası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir