HTML Başlık Etiketleri

HTML’de toplam 6 çeşit <h> başlık etiketi vardır, peki nedir bu başlıklar ? nasıl kullanılır ? ve özellikleri nedir ? hepsini kısa bir yazı içinde anlatıcam.

Öncelikle bu başlıklar öncelikle SEO açısında farklı değerlere sahiptir. Yani bir yazı yazdığınızda o yazının başlığını normal bir metin etiketi içinde yazmanız SEO açısında çok yardımcı olmayabilir.

Çünkü google <h1> etiketi içinde yazılmış bir yazı başlığı ile normal <p> içinde yazılmış bir başlığa aynı değeri vermiyor.

Güzel bir makale yazıyorsunuz diyelim, ismi de “Güvenlik Nedir”Olsun bunu sanal ortamda bir metin editöründe yazarken mutlaka kaynak kodlardan yazıya başlarken güvenlik nedir başlığını <h1>Güvenlik Nedir<h1> şeklinde yazın devam ederken de makaleyi <p> içinde yazdığınızı varsayalım.

Google yukarıda ki durumda Güvenlik Nedir kelimesini en h1 içinde olduğundan başlık olarak algılıyor ve arama sonuçlarında ona göre ilk sıralarda size koltuk ayırıyor.

Makale Başlıkları

Html <h> etiketleri

Toplam 6 adet html <h> etkiketi vardır bunlar.

<h1></h1>
<h2></h2>
<h3></h3>
<h4></h4>
<h5></h5>
<h6></h6>

Örnek etiket kullanımı

<h1>Örnek Paragraf</h1>
<h2>Örnek Paragraf</h2>
<h3>Örnek Paragraf</h3>
<h4>Örnek Paragraf</h4>
<h5>Örnek Paragraf</h5>
<h6>Örnek Paragraf</h6>

Bu şekilde bir html dosyası oluşturup çalıştırdığınızda böyle bir sonuç alırsınız.

Örnek Paragraf

Örnek Paragraf

Örnek Paragraf

Örnek Paragraf

Örnek Paragraf
Örnek Paragraf

Bu sizde az çok fikir uyandırmıştır. En Başta yazılan <h1> etiketi içinde ki yazı çok büyük oldu sırayla h2-h3-h4-h5-h6 olarak yazdığımız kodlarda ki Örnek Paragraf yazısı sırayla boyutlarını gösterdi.

Tabi bir site tasarlarken başlık kısmında h1 kullandığınızı varsayalım ama size çok büyük geliyor ve rahatsız edici gibi, işte bu gibi durumlarda css + bootstrap yardımı ile h1 etiketinin görüntüsünü küçültebilirsiniz. Google yine indexlerken aynı değerde indexler bu yüzden hernagi bir kötü durum ile karşılaşmazsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir