HTML Çizgi Oluşturma

HTML’de <hr> etiketi düz bir çizgi çekmeye yarar. Nedir bu çizgi nasıl bir şey nasıl kullanıcaz bunu gibi sorularınızı duyar gibiyim 🙂 hemen devam edelim.

Bu çizgi aslında kimine göre görüntü kimine göre gereksiz gibi geliyor ama şahsen bana göre gerekli, HTML alt yapısında bir makale hazırlıyorsunuz diyelim, ben şahsen böyle bir makale yazarken <h1> , <h2> , …. artık herhangi birisi ile başlığımı attıktan sonra birde <hr> etiketi ekliyorum sonra alta geçip <p> etiketleri içinde makalemi yazıyorum.

Neden böyle yapıyorum yada yaptığım bu şey ne oluyor size biraz açıklayayım kafanızda canlandırın, <h> etiketleri ile başlığımı attım bir boş sayfa düşünün başlık atılmış altına hemen bu yazıda da anlatacağım <hr> etiketini atıyorum şimdi o başlık olan boş sayfanın altına bir ince çizgi ekleyin. İşte o çizgi <hr> etiketi ile oluşturulur.

<hr> Etiketi Kullanımı

Ben küçük bir kod bloğu yazıcam onun içinde gösterecğim <hr> yi ;

<h2> HR Nedir </h2>

<hr>

<p> Örnek Test Paragraf Yazısı. Örnek Test Paragraf Yazısı. </p> 

Şimdi bu kodu çok açıklamayacağım direk size bu kodların tarayıcıda oluşan çıktısını göstereyim;

HR Nedir


Örnek Test Paragraf Yazısı. Örnek Test Paragraf Yazısı.

Bu şeklide çıkar ekrana burada <hr> kodunun oluşturduğu çizgiyi fark ettiniz sanırım.

Bu kadar <hr> etiketi ile anlatacaklarım zorunlu değilsiniz kullanmakta ama benim burada anlatma sebebim siteyi inceleyen ve hiç bilmeyen kişilerin okuyup fikir sahibi olmalarıdır.

Belki içinizden bu kadar basit bir konuyu niye bu kadar uzattın diyecekler olacaktır. Ben sıfırdan alıyorum konuyu bilmeyenler için bilenler zaten genelde bu gibi şeylere bakmazlar ben hiç bilmeyen kesimi ele aldığım için bu konuları uzatarak ince ince ayrıntısıyla anlatıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir