Meta Yönlendirme Kodu

Meta Yönlendirme kodu <head></head> etiketleri arasında herhangi bir yere yapıştırılan 1 satırlık bir HTML kod’dur. Bu kodun amacı eklendiği siteyi anlık olarak istenilen başka bir web sitesine yönlendirmektir. Kod üzerine anlatım yapmak gerekirse ;

<meta http-equiv=”refresh” content=”5;URL=http://www.siteadi.com”>

Şimdi Yukarıda gördüğünüz bir meta yönlendirme kodudur. Kodu inceleyelim 🙂

İlk başları geçebilirsiniz oralar önemli değil sizin içn önemli olan tarafı  content=”5;URL=http://www.siteadi.com” burasıdır. Özellikle kalın ile yazdıklarımı açıklamak istiyorum. URL= den sonra yazacağımız link çok önemlidir çünkü meta yönlendirmesi o siteye yapılacaktır.  URL=’den önceki 5 sayısı da siteye girildikten kaç saniye sonra URL= kısmına yazdığımız siteye yönlendirme yapacağınız anlatıyor.

Bide son olarak örnek üzerine anlatayım. Kodum Bu olsun ;

<meta http-equiv=”refresh” content=”2;URL=http://www.facebook.com”>

 

Ben şimdi bu kodu herhangi bir web sitesinin  <head></head> etiketlerinin arasına yazarsam siteye girildikten saniye sonra otomatik bir şekilde bulunduğunuz sayfadan http://www.facebook.com sayfasına yönlendirme yapacaktır.

Meta Yönlendirme Kodu Kullanım Alanları: 

Öncelikle birçok alanda kullanılır genelde tasarımcılar da kullanır ama biz biraz da hack ile alakasını açıklayalım. Şimdi bir siteye index basmak,veri çalmak,sisteme zarar vermek yahut geçici şekilde devre dışı bırakma bunlar hack alanına girer. Geçici şekilde devre dışı bırakmadan kastım DDOS değil okuyucularım sinirlenmesin hemen 😀 DDOS tam anlamıyla bir hack işlemi değildir. Neyse Bir siteye sızdıktan sonra o siteye index basmak yerine birçok meslektaşım head etiketlerine meta kodu koyarak indexinin koyduğu herhangi bir siteye yönlendirme yapar. Bu daha kolay ve basittir. Site içeriğine zarar vermez belki ama siteye giren tüm kullanıcıları hack indexi olan bir siteye yönlendirir ve site geçici olarak kullanılamaz hale gelebilir.

Hangi sistemlerde tercih edilir ?

Genelde WordPress Sitelerinde sebebi ise wp sitelerine index basmak uğraştırabiliyor (Shell bilenler rahat tabi : )

Bu nedenle direk WordPress düzenleyici bölümünden header.php dosyasına girip head etiketine bir meta kodu yapıştırarak kolayca siteye girenleri istediğiniz yere yönlendirmiş olabilirsiniz 🙂

Meta Yönlendirme Kodu konusunda Benden bu kadar, saygılarımla…

Bir sonra ki anlatımda görüşmek üzere THC ailesi 🙂

NOT: Kodu direk kopyalarsanız tırnak işaretleri farklı şekilde kopyalanabilir. Kodu yapıştırdıktan sonra ” işaretini kendiniz manuel olarak koyun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir