PHP explode() Fonksiyonu – PHP Dersleri

PHP explode() Fonksiyonu Belirlenen bir metinde tanımlanan karakterler geldiği zaman o kısımdan birbirinden ayırıp, dizi(array) şeklinde sonuç veren bir fonksiyondur. Kısacası bir cümlede/metinde belirlenen bir karakter örneğin(“?”,”!”) geldiğinde oralardan parçalara ayırır ve bir dizi olarak sunar.

Bir kısıma implode() fonksiyonunun tam tersidir. İmplode fonksiyonu bir diziyi belirlediğimiz yerlerden birleştirerek bize string bir biçime getiriyordu explode() ise string olan bir ifadeyi belirli yerlerden bölerek dizi haline getiriyor, Çok uzatıp sizi de baymadan nasıl kullanıldığına geçelim.

Aşağıda ki örneklerde daha sağlıklı anlayıp, kavrayabilirsiniz.

$metin="Merhabalar, Bugün Sizlere PHP explode() Fonksiyonunu Anlatıcam";
$parcala=explode(" ",$metin);
print_r($parcala);

//Ekrana Aşağıdaki Sonuç Çıkacaktır.
Array ( [0] => Merhabalar, [1] => Bugün [2] => Sizlere [3] => PHP [4] => explode() [5] => Fonksiyonunu [6] => Anlatıcam )

Yukarıda yazdığım kodu daha iyi anlamanız açısından açıklamak gerekirse, $metin diye bir değişken atadım, bunun içinde metinimi yazdım ama yazarken kelimeler arasında boşluk karakteri kullandım. Daha sonra explode() fonksiyonu ile metinde geçen boşluk ifadelerini ayraç olarak belirledim. Sonra metinsel ifademi yazdığım değişkeni($metin) kullandım. Explode fonksiyonu zaten 2 parametre alıyor burada virgül ile iki parametreyi ayırdım. İlki dediğim gibi ayraç ikinci parametre string ifadedir.

“print_r” fonksiyonu kullandım yazıda sebebi ise Dizi ifadeleri PHP de print_r ile ekrana bastırılır genel olarak Php de echo fonksiyonu kullanıldığı için biraz garipseyebilirsiniz, bilin istedim 🙂

PHP explode fonksiyonu hakkında elimden geldiğince açıklayıcı bir şekilde anlatım yapmaya çalıştım kafanıza takılan herhangi bir sorun varsa yorum atarak belirtebilirsiniz.

PHP de kullanılan diğer string fonksiyonlarına göz atmak için PHP String Fonksiyonları konusunu incelebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir