PHP ile Base64 Şifreleme

PHP ile Base64 Şifreleme

PHP Web programlama dilinin birçok güzel fonksiyonu var, bunlardan biriside Base64 Şifreleme türü olarak adlandırdığımız bir hash oluşturma fonksiyonudur. Bu Fonksiyonu kullanarak herhangi bir kelimeyi, sayıyı, cümleyi, şifreleyebilirsiniz. Tabi Base64 şifreleme türü belirli bir algoritma ile şifrelendiği için aynı şekilde deşifre de edilebiliyor bunu da php de varolan bir fonksiyon ile yapabilirsiniz.

Base64 Şifreleme Nedir ?

İstenilen verinin ASCII karakterlerini kullanarak şifrelenmesidir. Base64 güvenilir bir şifreleme türü değildir, çünkü şifrelendiği gibi aynı şekilde deşifre de edilebilir, o yüzden kişisel bilgilerinizi yada sanal ortamda ki verilerini saklarken bu tür ile şifreleyip saklamanız çok güvenlikli olmaz, yani çok kusursuz bir şifreleme türü değildir. Şimdi PHP dilinde nasıl bir kelimeyi/veriyi base64 türüne çevirebiliriz anlatayım.

Öncelikle metin editörümüzü açalım.

İlk yapmanız gereken şey php taglarını açmak ve dosyayı kaydetmektir. Dosyayı dilediğiniz gibi kaydedebilirsiniz. Ben base64.php olarak kaydettim. Şimdi gelelim  dosyamızda bulanacak kodlara;

base64_encode("veri");

base64_encode(“veri”); kodu belirttiğimiz veri kelimesini şifreler, şimdi dosyanızın içine bu kodları yazıp sunucuda ya da local’de çalıştırdığınızda ekrana veri kelimesinin base64 halini basar. biz veri kelimesini şifreledik o yüzden ekrana

 dmVyaQ== 

bu şifreyi basar Bu şifre “veri” kelimesinin base64 ile şifrelenmiş halidir.

Şimdi biz dmVyaQ== bu şifreyi aynı şekilde php de base64 kullanarak deşifre edelim yani çözelim. kullanacağımız kodlar.

base64_dencode("veri");

Bunu kaydedip sunucuda yada local de çalıştırdığınızda karşınıza “veri” kelimesinin geldiğini göreceksiniz. Bu işlem bu kadar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir