Evde Web Sunucusu Kurma

Merabalar, Uzun bir aradan sonra yeni bir makale ile karşınızdayım, Bugün birçok kişinin istediği evde web sunucusu kurma konusunu anlatacağım, Sadece bununla kalmayıp sunucunuzu İnternete yani dışarıdan IP adresiniz ile erişilebilir duruma getireceğiz.

Kullanım Amaçları

Bu Kişiden kişiye değişebilir, bir sunucuya, hostinge para vermek istemiyor olabilirsiniz yada pahalı geliyor olabilir, Ben şahsen dosyalarıma her zaman erişebilmek için kullanıyorum. Kısacası ben Cloud için kullanıyorum sizde çeşitli nedenler için kullanabilirsiniz. Birisine bir site tasarladınız misal, müşterinin siteyi inceleyebilmesi için kendi sunucunuza siteyi yükleyip, Müşteriye IP adresinizi atmanız yeterlidir.

Fazla uzatıp başlamadan soğutmak istemiyorum, Kısaca anlatıma geçeyim 🙂

Road Map

  • Web Server Yazılımı Kurulacak
  • Ayarlar Yapılacak
  • Modemden Port Açılacak
  • İstiklal Marşı Kapanış 😛

Web Sunucusu Nedir ?

” Web sunucusu, Hosting ya da “barındırma” işlemini İnternet protokolü üzerinden sunan bir sunucudur. Barındırma ya da hosting, Web sayfalarını İnternet’te yayınlamak için gerekli alanın kiralanmasıdır. ” Diyor google, Doğru diyor aslında düz mantık olarak, İçerisinde PHP/MYSQL/MariaDB gibi yazılımlar barındıran sitelerinizin çalışması için gerekli ortamı sağlayan yazılım diyebiliriz.

Web Sunucusu Kurulumu

Birden fazla web sunucusu yazılımı vardır. En Popülerleri şu şekilde:

Buradaki en popüleri ve benimde yıllardır kullanıdığım Xampp Yazılımıdır. Sizde bu yazılımı indirirseniz ortak bir şekilde ilerlemiş oluruz. İndirip kurun zaten çok basit. Kurduktan sonra bilgisayarınıza Xampp Control Panel diye bir yazılım yüklenmiş olacak, Onu Açın. ve Apahe,MySQL modüllerini start ile aktif edin.

Bir cevap yazın