DoFollow ve NoFollow Nedir ?

Makale Başlıkları

DoFollow ve NoFollow Nedir ?

Bu yazımızda Google’ın web sitelerine bakış açısını değiştiren iki önemli terimden bahsedeceğim, Bunlar DoFollow ve NoFollow‘dur İkisini de sırayla açıklayacağım. Öncelikle bi ön giriş için backlink kavramını açıklayalım 🙂

Backlink Nedir ?

Kabaca siteler arası link sistemi denilebilir. Bir web sitesinin başka bir web sitesinde link vermesiyle oluşur. Örnek verelim, Bir ünlü forumda kendi web sitenizi tanıttınız ve konunuzda web sitenizin linki de mevcut. Bu link sayesinde kendi web sitenize backlink alma şansınız vardır. Kesin bir şekilde alınabilir ya da alınamaz diyemeyiz, buna DoFollow ve NoFollow karar verebilir.

DoFollow ve NoFollow

Yukarıda backlink sistemini biraz açıkladık. Şimdi gelelim link verme esnasında bize backlink kazandırması için yardımcı ve zararlı olan iki terime, Bu terimlerden ilki DoFollow‘dur bu bizim backlink almamız için bize yardımcı olan terimdir. Eğer bir web sitesinden kendi web sitenize link çekiyorsanız ve bu link kodunda rel=’dofollow’ ifadesi yer alıyorsa o  zaman bu google botları tarafından daha hızlı şekilde algılanır ve web sitenizin pagerank değeri yükselebilir.

Aynı zamanda web sitenize link alırken link’in arkaplan kodunda DoFollow yerine rel=’nofollow’ ibaresi yer alırsa bu sefer o web sitesinden backlink almanız hem daha da zorlaşacak hem de kısa vadede o backlinkin kayda değer bi etkisi olmayacaktır. Hatta pagerank değerini düşürebilir.

PageRank konusunda backlink pagerank’ı yükseltir ya da düşürür diye kesin bir net bilgi verilemez, Çünkü bu olay aslında tamamen backlink alınan web sitesine bağlıdır.

Bunu biraz daha açalım isterseniz;

Şimdi siz backlink almak için bir foruma girdiniz forumun sıralaması sizin ülkenizde (Varsayılan Türkiye) diyelim ilk 1000’de siz ilk binde olan bir siteden backlink alıyorsunuz bu backlink sizin sitenize iyi anlamda etki edecektir. Ama tam aksine kendi sitenize sizden daha kötü, kopya içerik, sahte haber, uygunsuz içerikler(adult içerik) paylaşan sitelerden backlink almak sizin pagerank değerinizi düşürerek, web sitenizi kötü anlamda etkileyecektir.

 

Örnek DoFollow Kodu:

<a href='http://siteadınız.com' rel='dofollow'>http://siteadınız.com</a>

Örnek NoFollow Kodu:

<a href='http://siteadınız.com' rel='nofollow'>http://siteadınız.com</a>

Backlink Alırken Neye Dikkat Edilmeli!!

  • Linkinizi verirken DoFollow mu NoFollow mu şeklinde verildiğine dikkat edin! NoFollow size fayda etmeyebilir.
  • Web sitenize uygun sitelerden backlink almaya çalışın. Spor sitesine spor sitelerinden bilişim sitelerine bilişim sitelerinden gibi vs.. Örnek olarak bizim şuanda 2 backlinkimiz var 1 tanesi TurkHackTeam’üzerinden gelmiş, site bakımından bilişim platformu olarak aynı kefede değerlendirilebilir.
  • Backlink alınan sitenin, alınacak siteden daha iyi olması backlink’in yararlı olmasını sağlar, bu yüzden buna dikkat edilmeli.
  • Adult, kopya içerik barındıran sitelerden backlink alınmamalı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir